قیمت ، ارزش ، هیجان

اتفاقات اخیر در بازار ارز و طلای داخلی فرصتی شده تا این سه مقوله مهم در بازارها را باز مطالعه کنیم و ببینیم ما بر اساس کدامیک از این سه عامل به بازار وارد شده ایم:

🌟قیمت:
این عدد به تنهایی فقط برای قشر خاصی از حرفه ای های تحلیلگری بروش تکنیکال و یا فاندامنتال دارای معنی و مفهوم است و برای مابقی افراد نمادی از ارزش و بی ارزشی و یا عاملی برای تحریک به ورود و یا خروج از بازار است که ما به آن هیجان میگوییم.

🌟🌟ارزش :
ارزشمندی یک کالا نیز فقط برای قشر خاصی از حرفه ای های بازار قابل براورد و محاسبه است و با آن چه که بعنوان بی ارزش شدن و یا ارزشمند شدن یک کالا در نظر اکثریت افراد حاضر در بازار است معنی متفاوتی دارد و اکثریت افراد حاضر در هر بازار بیشتر برداشتهای شخصی خودشان و یا نقل قولهای دیگران را بعنوان مبنای ارزش قبول کرده اند که عموما هیچ پایه علمی و منطقی ندارد.

🌟🌟🌟هیجان:
هیچ بازاری بدون هیجان در آن نوسان ایجاد نمی شود و در اکثر موارد نیز هیجانات بر مبنای منطقهای اقتصادی و یا علمی نیستند ولی ممکن است توسط این عوامل همراهی و یا علیه انها مقاومت ایجاد شود. تشخیص اینکه بازار چه موقع هیجانی است ظاهرا ساده است ولی نیاز به تجربه کافی دارد که بسته به هر بازار متفاوت است. و تشخیص اینکه چه زمانی عوامل منطقی از آن حمایت میکنند و چه موقع با آن مخالفت میکنند کاری بس دشوار است و جز معدودی از افراد حاضر در بازار که دارای تجربه و تخصص بالایی هستند تشخیص این وضعیت از عهده هر کسی بر نمی آید.

⚠️حال اگر در هر بازاری وارد شده اید ببینید با کدام گروه همراهی کرده اید و یا در کدامین گروه هستید. به اطمینان نسبتا بالا میتوان گفت گروه هیجانی بالاترین آمار را در خود نهفته دارد و احتمال اینکه شما نیز جزئی از این گروه باشید وجود دارد. اگر جزو این گروه نباشید و کمی منطقی تر عمل کرده باشید در تله خرده تحلیلگران و خرده معامله گران گیر کرد ه اید که احتمالا با توجه به تغییرات ارزش پول و یا دلار و یا طلا شما را مجاب کرده اند که وارد بازار شوید. اگر چه خطای این گروه کمتر از گروه قبلی است ولی این بستگی به منبع تحلیل و مستندات آن دارد که چقدر معتبر و یا خبره باشد.

اگر با گروه اول وارد بازار شده اید نیز یا کلا با بازار بیگانه اید و یا خود خبره و اهل تحلیل و معامله گر حرفه ای هستید و یا احیانا از همراهی این دسته برخوردارید. اگر با بازار بیگانه هستید دعا کنید بخت تازه کاران با شما یار باشد و با سود و یا بدون زیان از بازار خارج شوید و الا سرنوشتی همسان گروه سوم خواهید داشت.

⚡️⚡️⚡️اکنون میتوانید به یکی از مهمترین عوامل سود و یا زیان خود در بازار پی ببرید. این نتیجه گیری هیچ ارتباطی با سیاستگذاران اقتصادی و یا اخبار و امار و رانت و امثالهم ندارد و حتی در مواقع آرام بازار نیز میتواند منجر به زیان شما شود. پس مراقب ذهنیات خود در بازار باشید ۸۰% زیانهای بازار مربوط به ذهنیات افراد است نه واقعیات اقتصادی! و البته پذیرش این امر هم خود یک مشکل اساسی است چون با ذهنیات قبلی شما در تضاد است!

#سعید_محمدی_جزی @candletrader
https://t.me/joinchat/AAAAADyWJh7yWHYanm_izA