#چشم_انداز_بازارهای_داخلی_در_سال_۱۳۹۷
بخش اول

قبل از هر چیز بعلت سوالات مداومی که پرسیده می شود به اطلاع میرسانم که من تحلیلگر تکنیکال هستم و دنبال علل وقایع نیستم و حتی از شنیدن اخبار عادی روزمره نیز تا سر حد امکان پرهیز میکنم. اگر مطلبی در این کانال می نویسم برداشتم از نمودارها و رفتار بازارهاست نه عوامل سازنده آن و مطلقا به عوامل ایجاد کننده آن اعتنایی ندارم و نیازی هم به آن نمی بینم. پس این که چرا چنین اتفاقی احتمالا خواهد افتاد را نمیدانم و حتی اگر هم بدانم تاثیری در نتایج نخواهند داشت. و در جستجوی علل تغییرات در بازارها هم نیستم چرا که معتقدم دانستن آن تاثیری برای سرمایه گذاران عادی نخواهد داشت و فقط جویندگان دانش بازار و تحلیلگران اقتصادی بایستی به این مقوله وارد شوند و نه همه افرد حاضر در بازارها. مطلب مهم بعدی این که هدفم از نوشتن این مطالب سیاه نمایی و یا القای حالت منفی به خوانندگان نیست و قصدم در مرحله اول کمک به مردم عادی و غیر حرفه ای و نیز فعالین بازار برای جهت یابی درست در سرمایه گذاری و یا فعالیتهای اقتصادی ایشان است و در مرحله بعد توجه داشته باشید که هیچ تحلیلی خالی از خطا نیست و توصیه های این تحلیل نیز مستثنی نبوده و ریسک عمل به توصیه ها بر عهده خوانندگان می باشد. با این مقدمه سراغ چشم انداز بازارهای داخلی در سال ۱۳۹۷ می روم:
سالی که گذشت با همه تلاطمها و نوسانات آن مبانی قیمتهای سال آتی را با خود به همراه آورده و چشم انداز سال ۱۳۹۷ را برای ما ایجاد کرده است. این چشم انداز اولین چیزی که در ذهن ایجاد میکند ناهمخوانی بازارها با یکدیگر یا بعبارتی از بین رفتن همبستگی های کوتاه مدت در بین بازارهای مختلف است و این به معنی نوسانات بعضا هیجانی و شدید و ناهمگون در قیمتها در بازارهای مختلف است. هجوم نقدینگی های سرگردان و ترسناک به بازارهای مختلف نتیجه چنین رفتاری است و خود نیز علت تحرکات غیر قابل پیش بینی بعدی خواهند بود. حالتی که در بازارها ایجاد خواهد شد همانند یک گردباد حرکت افقی و عمودی خواهد داشت و پیش بینی این که در یک لحظه دیگر در کجا و با چه قدرتی خواهد بود بسیار سخت خواهد شد. معنی این سخن آن است که میزان دقت پیش بینی تحلیلگران با کاهشی چشم گیر راه سخت سرمایه گذاران در طی مسیر را ممکن است نتواند هموارتر نماید و مطلوبیت نتایج تحلیلهای این گروه کاهش خواهد یافت و برای جبران آن بروز رسانی تحلیلها در هر نیم سال و یا حتی در هر فصل الزام آور خواهد شد و این تحلیل نیز مستثنی نخواهد بود. البته تحلیلهای کیفی ممکن است نیاز به این امر نداشته باشند ولی تحلیلهایی که با پیش بینی عدد و رقم هستند و یا همان تحلیلهای کمی نیاز مبرمی به بروز رسانی دوره ای دارند.
وضعیت عمومی قیمتها در بازارهای مختلف در سال آتی شکنندگی و ناپایداری را نشان میدهند و کاهش و یا افزایش شدید قیمتها نسبت به سال قبل ممکن است در اکثر بازارهای کالایی وجود داشته باشد ولی بازارهای با قدرت نقد شوندگی بالا مثل طلا و ارز با جهت گیری افزایشی همراه خواهند بود و کاهشهای مقطعی قیمت در این بازارها نشان از کاهش پایدار و شکست روندهای صعودی موجود نیستند. بازارهای پولی کشور یک سال بسیار سخت در پیش رو دارند و اگر تصمیمات مهمی برای انها گرفته نشود احتمال شروع بحران برای انها متصور است و لذا سپرده گذاری در این بازارها با افزایش ریسک همراه خواهند بود.بازارهای مالی کشور نیز از ریسک های موجود بهره وافر خواهند برد و لذا بورس تهران نیز یکی از غیر قابل پیش بینی ترین سالها را خواهد داشت و علیرغم اینکه حتی میتوان نسبت به رشد شاخص کل بورس تهران امیدوار بود ولی این دلیل خوبی برای سود بردن همه افراد و یا حتی افراد با تجربه در بازار نخواهد بود.
#بازار_مسکن بعنوان مهمترین بازار کشور بر خلاف نظر تعدادی از تحلیلگران از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار نخواهد بود ولی دوره های رشد و افت را تجربه خواهد کرد ولی نهایتا رشدی کمتر یا در حدود میانگین تورم سالانه خواهد داشت. تعداد معاملات مسکن نسبت به سال ۱۳۹۶ کمی زیادتر خواهد شد و دوره های فصلی با حجم معاملات بسیار متفاوت ظاهر خواهند شد.#چشم_انداز_بازارهای_داخلی_در_سال_۱۳۹۷
بخش دوم

#تورم سالیانه با افزایشی چشمگیر دو رقمی خواهد شد و احتمالا میانگین تحرکات آن حول ۱۷% همراه با جهشهایی در تورم نقطه ای در برخی از ماهها خواهیم بود. پیش بینی حد اکثری تورم تا ۲۳% نیز از نظر من خیلی دور از انتظار نیست.
#نرخ_دلار نیز به تناسب افزایشی خواهد بود و من میانگین قیمت را درحالت عادی تا ۶۲۰۰ تومان وبا جهشی به سمت ۶۸۰۰ تومان و بعد کاهش به سمت ۶۰۰۰ تومان می بینم. در صورت بروز اتفاقات غیر منتظره انتقال نوسانات به بالای ۷۰۰۰ تومان نیز بعید نیست.
#بورس_تهران با نوساناتی امکان رشد #شاخص_کل بورس تا ۱۲۳۰۰۰ واحد را در خود دارد ولی این رشد به منزله سود آور بودن همه سهام موجود در بازار نخواهد بود. امکان نوسانگیری از این بازار فراهم است ولی جریانات نقدینگی در بازارهای رقیب را بصورت پیوسته باید رصد کرد چرا که چرخش بازارها برای امسال دارای سرعت بالاتری است و ممکن است به غافلگیری سهامداران بیانجامد.در کل فعالیت در بورس تهران امسال با چالشهایی نیز همراه است و ممکن است سهامداران عادی از حل این چالشها عاجز باشند.
#بازار_طلای فیزیکی و#سکه نیز با رشد قیمتی دارای اهداف قیمتی بالاتری هستند. رشد قیمت طلای داخلی بر اساس معیار مظنه طلای ۱۷ عیار در مرحله اول تا ۷۸۰ هزار تومان و در مراحل بعدی تا ۸۲۰ و ۸۶۰ هزار تومان در هر مثقال امکان رشد دارد. متناظر ان امکان رشد قیمت سکه در مرحله اول تا ۱۸۵۰ هزار تومان و در مراحل بعدی تا ۲۰۰۰ و احیانا ۲۲۰۰ هزار تومان نیز قابل تصور است. بازار طلای داخلی بدلیل همبستگی شدیدی که با بازار جهانی دارد و امکان صعود قیمت طلای جهانی در دوره ای از ماههای آینده امکان جهش های قیمتی در طلا و سکه به فراتر از قیمتهای مورد انتظار زیاد است ولی این افزایش قیمت دلیل جهت گیری بازارهای داخلی نبوده و متاثر از بازار خارجی می باشد.
بعلت تورمی شدن اقتصاد احتمال خروج نقدینگی از#بانکها محتمل است که مشکلاتی را هم برای بانکها و هم سایر بازارها ایجاد خواهد کرد. اتفاقی که پشت در به انتظار نشسته است تا مشکلاتی را برای برخی از این موسسات رقم بزند. لذا نسبت به #سپرده_گذاری در بخش پولی هشیاری کامل داشته باشید. برای سال جاری احتمال عدم توانایی بانکها در پرداخت سود و یا حتی اصل سپرده ها را هم در نظر داشته باشید چون تردیدهایی در این مورد میتوان دید.

توصیه های معاملاتی:
سرجمع عوامل حکایت از آن دارند که سال جاری سالی با ریسک گریزی بالاتر خواهد بود و لذا هر گونه اقدامی در بخشهای مختلف اقتصادی باید با این پیش فرض سنجیده شود و تا حد امکان از ریسک های غیر متعارف و حتی گاها و بسته به مورد از ریسک های متعارف پرهیز کرد. به همین دلیل سال جاری خرید طلا به علت قدرت نقد شوندگی بالای آن هم به جهت ریسک گریزی و هم به جهت پوشش تورم موجود در کشور از الویت بالاتری برخوردار است. بدلیل وضعیت خاصی که در بازار ارز وجود دارد از خرید ارز و یا فعالیت در این بازار پرهیز کرده و این بازار را برای حرفه ای ها و کار کشتگان آن وا گذارید. خرید سهام برای نوسانگیری و در سهام شرکتهای بزرگ و با پشتوانه بنیادین بسیار قوی توصیه می شود ولی دقت کنید که نوسانات در بازار خیلی سریع خواهند بود و بایستی سرعت عمل سرمایه گزاران نیز با آن متناسب باشد. تا حد امکان از خرید و فروش در صفها پرهیز کرده و سهام با روندهای قویتر را انتخاب نمایید. همیشه بخشی از سرمایه شما نقد و یا نزدیک به نقد باشد.
با آرزوی سالی خوب برای همه مردم و روزهای بهتر برای وضعیت اقتصادی کشور.

#سعید_محمدی_جزی @candletrader
https://t.me/joinchat/AAAAADyWJh7yWHYanm_izA