#تحلیل_بازارهای_جهانی

 

پایان روزهای خوش
بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۹ روزهای سختی را خواهند داشت و بنظر میرسد تلاطمهای بزرگی نیز در بازار رخ داده و تعداد زیان دیدگان افزایش خواهد یافت. شاخص بورسهای جهانی نا امید کننده هستند و نفت ارزان برای کشورهای صادر کننده مشکلاتی جدی در پی خواهد داشت و در مجموع سال سختی در پیش روی اکثر کشورها خواهد بود.

#طلای_جهانی
باز هم طلا
طلای جهانی در مرز ۱۳۰۰ دلار در حال نوسان است و احتمال شکست این سطح نیز چندان دور از ذهن نیست. ناحیه ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار یک ناحیه بسیار سخت برای قیمت طلا بوده و بازار در این ناحیه نوسانات بلندی را تجربه خواهد کرد که دامنه هر نوسان ممکن است از ۱۵۰ دلار هم بیشتر شود. سطوح ۱۴۰۰ و ۱۳۰۰ و ۱۲۲۰ دلار سه سطح مهم و کلیدی در سال جاری میلادی خواهند بود که با احتمالا زیاد نه از ۱۴۰۰ دلار بالاتر را خواهیم داشت و نه از ۱۲۰۰ دلار پایینتر برای قیمت طلا قابل تصور می باشد. لذا سرمایه گذاری در این فلز هنوز هم کم ریسکترین بازار برای سال جاری میلادی خواهد بود. برای نوسانگیری میان مدت نیز خرید در سطوح پایین از ریسک نسبی کمتری برخوردار بوده و سود احتمالی مناسبی را نیز در پی خواهد داشت.

#نفت
سیاهی نفت در بازار
کاهش قیمت نفت تا ناحیه ۴۴ دلار که برای مدت کوتاهی نیز از آن پایینتر رفت آغاز دوران نفت ارزان برای سال جاری خواهد بود و بنظر نمیرسد که قیمت نفت در سال جاری از ۶۲ دلار فراتر برود در حالیکه شکست سطح ۴۴ دلار ر هر بشکه دارای احتمال بیشتری است. با این وصف تولید کنندگان نفت در فشار بیشتری خواهند بود و کسری ناشی از فروش نفت ارزان بر بودجه آنها فشار وارد خواهد کرد. خصوصا کشورهایی که قیمت نفت را بصورت میانگین بالای ۵۵ دلار برآورد کرده اند از مشکلات بیشتری رنج خواهند برد.

 

#داوجونز
آغاز دوره نوسان
با اتفاقاتی که در روزهای پایانی سال گذشته رخ داد، صعود در بازارهای آمریکا برای مدت نامعلومی به تعویق افتاده و تمایلات بازار به نزول در حال فزونی است. با توجه به این امر احتمال اینکه بازار برای چند ماه متوالی در زیر ناحیه ۲۵۶۰۰ واحد نوسانی باشد زیادتر است و فعلا نزول به زیر کف ۲۱۰۰۰ واحد با دشواری همراه است و انتظار نوسانات نسبتا بزرگی در بین این دو سطح منطقی تر خواهد بود.

#شاخص_دلار
تردید در بازار
این شاخص علیرغم عدم توانایی در شکست سطح ۹۷.۷ هنوز هم تمایلات صعودی قویتری دارد ولی نشان از شکست این سقف در کوتاه مدت وجود ندارد و با احتمال زیاد ابتدا تا سطح ۹۳.۷ نزول خواهد داشت و سپس از این ناحیه تلاش مجدد برای صعود شکل خواهد گرفت. احتمال شکست سقف فعلی در برگشت از ناحیه ۹۳.۷ بسیار بیشتر از زمان فعلی خواهد بود و لذا خرید در این ناحیه با حد زیان زیر ناحیه ۹۳.۴ یک خرید کم ریسک خواهد بود.

#بیت_کوین:
خروج سرمایه ها
کاهش حجم بازار کریپتوها و خصوصا بیت کوین بعنوان یک شاخص مهم در این بازار که ناشی از کاهش قیمت می باشد منجر به دلزدگی سرمایه گزاران شده و احتمال نزولهای مجدد را تقویت میکند. اگر چه هر از گاهی بازار با نوساناتی تمایل دارد نسبت به حفظ موقعیت خود تلاش کند ولی هنوز در این امر موفق نشده است و صرفا با خرید زمان منتظر گشایشهای بیشتری است که گهگاه در شایعات و یا اخبار نیز اشاراتی به آنها می شود.از لحاظ تکنیکالی و رفتار بازاری هنوز نشانه های صعود قیمت وجود ندارد و یا اگر هست آنقدر پر قدرت نیست که منجر به صعود پیوسته قیمت بشود لذا دو احتمال قویتر در بازار فعلا نزول تا ۲۸۰۰ دلار و یا نوسان حول ناحیه ۴۰۰۰ دلار برای چند ماه آینده است. با این اوصاف برای سرمایه گزاری میان مدت و بلند مدت هنوز فروش کم ریسکتر از خرید می باشد ولی برای نوسانگیری و استفاده از نوسانات کوتاه مدت موقعیتهای خوبی هم برای خرید و هم برای فروش فراهم خواهد شد.

 

 

#سعید_محمدی_جزی @candletrader
https://t.me/joinchat/AAAAADyWJh7yWHYanm_izA