? پنج قطعه از یک پازل ، برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه ای ?

(تجربیات ۱۳ ساله من در مسیر تریدر شدن)
(مباحثی که در کلاس های آموزشی اجرایی میکنیم)

۱- استراتژی معاملاتی :
بدون شک شما باید یک برنامه برای ورود به معاملات و خروج از آن داشته باشید ، یک سیستم معاملاتی ! اما این نه تنها همه چیز نیست ، بلکه شاید کم اهمیت ترین قطعه از این پازل ۵ گانه باشد . اما بهرحال وجود آن لازم است .

۲- تریدینگ پلن :
حتما و باید یک پلن مکتوب شده و کامل داشته باشید . پلنی که در آن تمام جزئیات استراتژی معاملاتی شما ذکر شده است و همچنین مدیریت سرمایه و حد ضرر روزانه ، هفتگی و ماهیانه ، مشخص شده باشد . همچنین مطالب بسیار زیاد دیگری باید در پلن ذکر شود .

۳- آمار :
شما باید از استراتژی خود آمار کامل و دقیقی داشته باشید . تعداد برد ، تعداد باخت ، حداکثر دوردان ، تعداد برد و باخت متوالی و موارد بسیاری از این دست . قطعا آمار با بکتست به دست می آید ، پس همین الان شروع کنید ! مزیت بسیار مهم بکتست علاوه بر تولید آمار اینست که باعث تمرین و تسلط هرچه بیشتر شما خواهد شد و لبه خود را زودتر و بهتر پیدا خواهید کرد .

۴- مدیریت سرمایه :
حتما باید نوع آن با توجه به استراتژی و آمار شما مشخص شود . ۱% ریسک برای هر معامله ، الفبای مدیریت سرمایه است . شما باید پا را از این فراتر بگذارید و یک سیستم مدیریت سرمایه بسیار حرفه ای تنظیم کنید و البته آنرا در پلن خود مکتوب کرده و باز البته (و صد البته) در اجرا به آن پایبند باشید .

۵- روانشناسی :
این بدون شک مهمترین قسمت این این پازل خواهد بود . بدون این قطعه ، هیچکدام از دیگر اجزاء ، درست اجرا نمیشود و کار نمیکند . بحث روانشناسی (و البته خود شناسی) بحثی بسیار ضروری برای هر تریدر است که غفلت از آن موجب پشیمانیست و پشیمانی سودی نخواهد داشت !

هر کدام از پنج قطعه این پازل ، توضیحات بسیار مفصل تری دارند که در مقالات بعدی به ذکر عنواین آن خواهیم پرداخت .

محمد هورزاد
تریدر و توسعه دهنده سیستم های معاملاتی
آپریل ۲۰۱۹